Agjencia Zhurnal.mk.

Maqedonia e Veriut, vendi më miqësor në rajon për Kosovën dhe Shqipërinë

Shkup, 17 dhjetor – Maqedonia e Veriut është njëri nga shtetet më mike të rajonit për Shqipërinë, pas Kosovës.

Kjo u bë e ditur në një sondazh të realizuar nga Euronews Albania me shtetas të Shqipërisë. Pra, 54 përqind e shqiptarëve menduan se Shkupi është më mik për Tiranën sesa qytetet tjera të rajonit, pas Prishtinës.

Ky sondazh tutje tregon se Mali i Zi është shteti i tretë, me 21 përqind, më mik për shqiptarët.

Kur vjen puna te Kosova, shtetet më mike sipas shqiptarëve, pas Shqipërisë, janë Maqedonia e Veriut, Mali i Zi, Serbia dhe Bosnje e Hercegovina.

Sondazhi është realizuar ndaj 1 mijë njerëzve në nëntor të këtij viti, shkruan Euronews Albania

Related posts

Pacientët me sëmundje të rralla, Shoqata: Mungesë e madhe e terapive

Xh M

Konsensus politik për korrupsionin mediatik përmes keqpërdorimit të flamurit evropian në parlament

Xh M

Gjuha kërcënuese e Bogojeskit, e kërcënon Ali Ahmetin me jetë

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy