Agjencia Zhurnal.mk.

Mali i Zi e llogaritë të përfunduar çështjen e kufirit me Kosovën

Kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiq, i është përgjigjur deklaratës së kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit, ”se nuk do të ketë zbatim të marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi, në formën në të cilën u ratifikua në vitin 2018”, duke thënë se marrëveshja është valide dhe se ajo duhet të respektohet.

 

Madje, ai vuri në dukje se ”marrëveshja është obligative për të dy shtetet”.

Sipas tij, çështja e kufijve në Ballkan është gjithmonë problematike dhe nëse preken kufijtë, potencialisht është një luftë.

Ndaj, Krivokapiq shtoi se dy grupet e ekspertëve kanë konstatuar gjendjen që është ndërkombëtarisht e verifikuar dhe nuk sheh arsye pse të ngrihet kjo çështje.

Ndryshe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, deklaroi së fundmi në Kuvend se ai do të bëjë maksimumin që të korrigjojë gjithçka që është bërë padrejtësisht, gabueshëm e dëmshëm në vitin 2018 kur ishte ratifikuar ajo marrëveshje që sipas tij, ia humbi territorin Kosovës.

Related posts

OBSH: Vaksinat që përdoren në Kosovë janë të sigurta dhe efikase

D V

Kurti: KE ta marrë parasysh propozimin që të avancojmë CEFTA-n në SEFTA, dhe të fillojë një dialog që do të çonte në rezultate konkrete

D V

Rihapet pas 7 vjetësh terminali doganor i Trepçës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More