Agjencia Zhurnal.mk.

Maldivet – të gjithë keni dëgjuar për bukurinë e kësaj parajse, por a i dini këto fakte për kulturën interesante që kanë?

Maldive përveç një pjesë e bukur e parajsës në oqeanin Indian gjithashtu ka dhe një kulturë mjaft interesante.

E zhytur në kulturë dhe traditë të pasur, kultura e Maldiveve është formuar shumë nga ndikimet indiane, Sri Lankane, Malajzia, arabe, persiane, indoneziane dhe madje edhe afrikane. Maldivianët janë njerëz jashtëzakonisht të ngrohtë, mikpritës dhe miqësorë, me qëllim për t’i bërë pushimet tuaja vërtet të paharrueshme.

Çfarë gjuhe flasin maldivianët?

Gjuha zyrtare e Maldiveve është Dhivehi, e cila duket të jetë një derivat i sinjalit të gjuhës shri-lankane. Edhe pse Maldivianët përdorin Divehi për shumicën e komunikimeve dhe transaksioneve të tyre të përditshme, anglishtja po fiton tërheqje si gjuha e dytë më e zakonshme.

Cila fe është në Maldive?

Islami është feja kryesore në Maldive.

Kjo është më e dukshme përmes shumë xhamive të bukura të vendosura në ishullin kryesor të Malé, si dhe mungesës së alkoolit dhe mishit të derrit në dispozicion në kontinent.

Por mos u shqetësoni, vendpushimet kanë një liçencë të veçantë për të shërbyer alkool, kështu që ju ende mund të shijoni kokteje dhe pije në plazh në parajsën tropikale.

Cila është veshja e tyre?

Me një besim kryesisht mysliman, Maldivianët janë mjaft konservatorë dhe veshin veshje tradicionale.

Meshkujt veshin një këmishë pambuku sarong të bardhë, ndërsa femrat veshin një libaa tradicionale e cila është një fustan i gjatë me fije ari dhe argjendi.

Vizitorët gjithashtu duhet të vishen plotësisht ndërsa notojnë në plazhet në kontinent, përveç nëse notoni në një plazh të caktuar me bikini.

Sidoqoftë, ky rregull nuk zbatohet në ishujt turistik dhe mysafirët janë të lirë të thithin rrezet e diellit me çfarëdo veshje noti që ata duan.

 Si ushqehen maldivianët?

Pas turizmit, industria e peshkimit drejton ekonominë në Maldive.

Ju mund të prisni që të hani shumë ton të freskët, këlysh dhe karavidhe, si dhe një mori të tërë të kuzhinave ndërkombëtare që ofrohen në vendpushimin tuaj.

Shumë vendpushime gjithashtu ofrojnë paketa pushimi gjithëpërfshirëse, kështu që ju mund ta lini portofolin tuaj në shtëpi dhe të kënaqeni me një gamë të gjerë të kuzhinave për mëngjes, drekë dhe darkë.

Ushqimi tradicional maldivian është i nxehtë dhe pikant dhe përmban shumë kërri, supa dhe pjata të servuara me oriz.
Kokosi, mango dhe ananasi janë frutat e shijshme që rriten në Maldive.

Çfarë muzike dëgjojnë dhe çfarë vallëzimi praktikojnë?

Muzika dhe vallëzimi janë një pjesë integrale e kulturës së Maldiveve dhe ndikohen shumë nga kombet e tyre përreth.

Një nga shfaqjet më të njohura të Maldiveve është “Bodu Beru”.

Vallëzimi kryhet nga grupe të mëdha prej 15 deri në 20 burra dhe përmban një sërë bateristësh, valltarësh dhe këngëtarësh.

Shumë nga vendpushimet organizojnë shfaqje të rregullta kulturore për të argëtuar mysafirët e tyre.

Related posts

Horoskopi për datën 2 mars

Xh M

“Më mirë të vdes nga pasioni sesa nga mërzia” – Thënie të bukura nga Van Gogh

Xh M

Zbulohet “Ylli kanibal”: Po gllabëron dalëngadalë sistemin e vet planetar

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy