Agjencia Zhurnal.mk.

Malajzia dërgon aeroplanë luftarakë pasi Kina futi 16 aeroplanë në hapësirën e saj

Malajzia aktivizoi aeroplanë luftarakë për t’iu përgjigjur hyrjes masive të aeroplanëve kineze në hapësirën ajrore malajziane. Autoritetet e Malajzisë thanë se ky ishte kërcënim serioz për sovranitetin dhe sigurinë e fluturimeve.

 

Sipas Forcave Ajrore të Malajzisë, incidenti ndodhi të hënën, kur radarët e saj vërejtën një grup të aeroplanëve kinezë afër Luconia Shoals, rajon i pasur me peshq në Detin Jugor të Kinës, ku shtetet kanë mosmarrëveshje kufitare.

Malajzia tha se përpjekjet për të vendosur kontakt me aeroplanët kinezë dështuan, prandaj forcat ajrore dërguan aeroplanë luftarakë për identifikimin e tyre. Autoritetet thanë se aeroplanët kinezë ishin duke fluturuar në lartësi prej 7.000 deri në 8.000 metrash, lartësi që zakonisht përdoret edhe nga aeroplanët e udhëtarëve.

Forcat Ajrore Malajziane thanë se aeroplanët kinezë nuk e kontaktuan qendrën e kontrollit ajror pavarësisht se disa herë u udhëzuan që të bënin një gjë të tillë, shkruan Independent, transmeton Gazeta Express.

Ministri i Jashtëm i Malajzisë, Hishammuddin Hussein, tha të martën në mbrëmje se do ta thërrasë në raportim ambasadorin kinez që ta sqarojë këtë shkelje të hapësirës ajrore dhe sovranitetit të vendit./eo

Related posts

SHBA-ja thotë se Siria mund ta lirojë gazetarin e rrëmbyer amerikan

Redaksia

Abazoviç bën një hap prapa, kërkon ndjesë për deklaratën e Srebrenicës

Xh M

KB-ja paralajmëron për “stuhi të përsosur” nga krizat globale, të shkaktuara nga lufta në Ukrainë

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More