Agjencia Zhurnal.mk.

Makron planifikon të flasë me Putinin pas samitit të G20

Pas samitit të G-20 në Bali, presidenti francez Emanuel Makron planifikon të telefonojë presidentin rus Vladimir Putin, njoftuan mediat franceze, duke iu referuar pallatit Elize.

 

“Makron do të vazhdojë të flasë me Putinin dhe do ta thërrasë atë pas samitit të G20”, raportojnë mediat, duke cituar një deklaratë nga një përfaqësues i administratës së Makron.

Siç raportojnë mediat nga Parisi, Makron synon t’i tregojë presidentit kinez Si Xhinping gjatë samitit të G20 se është në interesin e Kinës të ndikojë Rusinë që të kthehet në negociata dhe të respektojë ligjin ndërkombëtar.

Samiti i G-20 do të mbahet nesër dhe pasnesër në Bali dhe Rusia në këtë takim të nivelit më të lartë do të përfaqësohet nga shefi i diplomacisë Sergej Lavrov.

Related posts

Derisa po hapnin bunarin gjetën një safir në Shri Lankë, më të madhin në botë – vlera e tij është rreth 100 milionë dollarë dhe peshon 510 kilogramë

Redaksia

Edhe Coca Cola ndjek hapat e McDonald’s dhe Starbucks, pezullon bizneset në Rusi

D V

Pas vendimit të Biden për të ndaluar importimin e naftës, gazit dhe qymyrit rus – Zelensky falënderon Shtetet e Bashkuara

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More