Agjencia Zhurnal.mk.

Magdalena Andersson, kryeministrja e parë në Suedi

Ish-studente modele, notare e nivelit të lartë, ministre e Financave dhe tashmë lidere e socialdemokratëve, Magdalena Andersson do të jetë gjithashtu gruaja e parë që drejton një ekzekutiv në Suedi. Suedia është e vetmja nga vendet nordike që nuk ka pasur ende një kryeministre, pavarësisht faktit se barazia gjinore ka qenë një realitet i konsoliduar prej kohësh.

 

“Pranova të bëhem kryetare e partisë, sepse e di që Suedia mund të bëjë më mirë dhe e di që jemi ne, socialdemokratët, që duhet ta çojmë Suedinë përpara”, theksoi Andersson. Ndër përparësitë e saj do të jenë klima, rimëkëmbja e demokracisë, kontrolli i sistemit shkollor dhe shëndetësor, si edhe lufta kundër segregacionit dhe bandave të dhunshme që qeveria e Stefan Löfven në dorëheqje nuk ka arritur deri tani t’i kundërshtojë.

“Krijimi i rritjes së qëndrueshme shoqërore dhe ekologjike dhe të shpërndarë në mënyrë të barabartë është një nga çështjet thelbësore të kohës sonë. Është gjithashtu një çështje në të cilën Suedia ka perspektiva të mira për të qenë në vijën e parë”, theksoi ajo.

Related posts

Më shumë se 30 ushtarë kanë vdekur në një aksident trafiku në Turkmenistan

N E

Krijuesja e vaksinës së AstraZeneca: Coronavirusi do të kthehet në një ftohje të zakonshme

D V

Fqinjëve të Afganistanit u bëhet thirrje t’i mbajnë kufijtë e hapur

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More