Agjencia Zhurnal.mk.

Lumi Vjosa del nga shtrati, përmbyten shtëpitë në fshatin Fitore

Reshjet e shiut kanë shkaktuar daljen nga shtrati të lumit Vjosa.

 

Raportohet se rreth orës 03:00 të mëngjesit, lumi ka çarë argjinaturën, duke përmbytur shtëpitë në fshatin Fitore.

Prurjet e mëdha kanë krijuar një situatë të pazakontë në Vlorë. Në terren ndodhet shtabi i emergjencave dhe kryetari i bashkisë, ndërsa banorët janë njoftuar të marrin masa për evakuuim.

Deri më tani janë larguar 11 familje, ndërkohë që vijon të ketë rritje të prurjeve në lum.

Situatë problematike për shkak të reshjeve që vazhdojnë prej disa ditësh paraqitet dhe në Himarë. Lumi Shushica ka shkatërruar tërësisht urën e fshatit Kallarat./tch/

Related posts

Gjermania shqyrton njohjen e patent-shoferit nga Kosova dhe Shqipëria, këto kategori pritet të mos kenë provime shtesë

D V

Tërmet me epiqendër në Shqipëri, është ndjerë në pjesët veriperëndimore të vendit

D V

Pandemia ul numrin e azilkërkuesve në Shqipëri

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More