Agjencia Zhurnal.mk.

Lule prej hekuri” në 1600 gradë celsius

“Lulet prej hekuri” janë një trashëgimi kulturore jomateriale në Kinë. Kjo mjeshtëri e ka prejardhjen nga provincat Shanxi dhe Henan të Kinës Qendrore.

 

Për të bërë këtë lloj “lulesh”, duhet të shkrihet hekuri dhe kur të arrijë temperaturën 1600 gradë celsius, mjeshtri e godet me fuqi të madhe hekurin e shkrirë, i cili kështu shpërndahet në ajër, duke formuar një pamje të mrekullueshme.

Related posts

Zbuloni çfarë tregon forma e ballit për personalitetin tuaj

D V

Studimi: Vaksina e “Sinovac”-ut, efektive kundër variantit P1 të virusit të zbuluar në Brazil

Z H

Pritet raporti i ekipit të ekspertëve për origjinën e virusit Covid-19

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More