Agjencia Zhurnal.mk.

Lukaku pendohet për transferimin te Chelsea: Dua të kthehem te Interi

Romelu Lukaku në një intervistë për Sky në Itali në fillim të këtij muaji tha se ai nuk ishte “i kënaqur” me situatën në Chelsea, duke vënë në pikëpyetje sistemin e Thomas Tuchel dhe duke folur për perspektivën e rikthimit në Inter ndërsa ai ende luan në një “nivel mjaft të mirë”, informon Zhurnal.

 

28-vjeçari u transferua te Chelsea në verë për një klub rekord prej 97.5 milion £, duke i dhënë fund një qëndrimi dy vjeçar në Inter, i cili kulmoi me klubin duke fituar Serie A.

Që nga ri-nënshkrimi për Chelsean – një dekadë pasi ai fillimisht iu bashkua klubit – Lukaku ka shënuar shtatë gola në 18 paraqitje, por u pengua nga një tendosje e kyçit të këmbës përpara se të infektohej me Covid-19.

Si rezultat, Lukaku ka plotësuar 90 minuta në Premier League vetëm një herë në 13 ndeshjet e fundit – dalja më e fundit ishte kur ai shënoi në barazimin 1-1 kundër Brighton.

“Fizikisht jam shumë mirë. Thjesht nuk jam shumë i kënaqur me situatën, por kjo është normale,” tha Lukaku. “Mendoj se shefi ka vendosur të luajë një formacion tjetër, por unë duhet të qëndroj në të dhe të vazhdoj me të profesionalisht.

“Nuk jam i kënaqur me situatën, por është puna ime dhe nuk duhet të dorëzohem”.

Lukaku e zëvendësoi Manchester Unitedin me Interin në vitin 2019 dhe shënoi 34 gola në 51 paraqitje në sezonin e tij të parë në Itali.

Ish-sulmuesi i West Brom dhe Everton më pas shënoi 30 herë në sezonin 2020-21, duke përfshirë 24 gola në Serie A, pasi Interi fitoi Scudetton e tyre të parë në 11 vjet, informon Zhurnal.

Në fillim të gushtit, Sky Sports News raportoi se Lukaku i tha Interit të pranonte avancimet e Chelseat pasi një ofertë prej 85 milionë funte u refuzua.

Chelsea u rikthye me një ofertë prej 97.5 milionë funte dhe konfirmoi nënshkrimin e Lukakut më 12 gusht, dhe belgu ka thënë se i vjen keq për mënyrën e largimit të tij nga Interi përpara se të shtojë se ka besim se do të kthehet një ditë.

Lukaku shtoi: “Unë mendoj se asgjë nuk duhet të kishte ndodhur ashtu siç ndodhi. Mënyra se si u largova nga Interi dhe mënyra se si komunikova me tifozët e Interit. Jam i mërzitur për këtë sepse nuk është koha e duhur tani, por nuk ishte koha e duhur as kur u largova.

“Gjithmonë kam thënë se e dua Interin dhe do të luaj sërish për ta. Unë me të vërtetë shpresoj kështu. U dashurova me Italinë.

“Tani është koha e duhur për të folur për këtë dhe për t’u treguar njerëzve se çfarë ka ndodhur në të vërtetë, pa thënë asgjë të keqe për askënd, sepse unë nuk jam i tillë.

“Dua t’u kërkoj vërtet falje tifozëve të Interit sepse nuk mendoj se duhej të isha larguar nga Interi ashtu siç u largova. Duhet të kisha folur fillimisht me ju djema, veçanërisht pas gjithçkaje që keni bërë për mua, për familjen time, nënën time, biri im, nuk do ta harroj kurrë. Shpresoj nga thellësia e zemrës që të kthehem te Interi dhe jo në fund të karrierës sime, por kur të jem ende në një nivel mjaft të mirë për të fituar më shumë trofe”.

Duke folur për Sky Sports pas fitores, Lukaku foli për zhgënjimin e tij për ngecjen në fushë

“Mendoj se më duhej një paraqitje si kjo sot, ka qenë e vështirë pasi çdo lojtar dëshiron të luajë”, tha ai.

“Menaxheri ka arsyet e tij, por unë vazhdova të punoja shumë. Sot ishte mirë për ne që fituam dhe unë jam i kënaqur me performancën time.”

Ndërkohë, Tuchel tha se 45 minutat e Lukakut kundër Villa ishin kundër këshillave mjekësore dhe shprehu shqetësimet e tij nëse do të ndikonte në rikthimin e sulmuesit në gjendje të plotë.

Tuchel tha: “Ai [Lukaku] pati një paraqitje shumë të mirë, ai ishte shumë i dobishëm, por nuk është e drejtë. Ai nuk është gati për këtë edhe nëse dëshiron.

Related posts

Ronaldo: Nuk më shqetësojnë kritikat, kam luajtur futboll për 18 vite

D V

Mbappe i bashkohet PSG-së në stërvitje, por nuk ka qëllim të rinovojë kontratën

D V

De Bruyne zbulon se Man City ishte stërvitur vetëm 10 minuta para fitores ndaj Man Utd

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More