Agjencia Zhurnal.mk.

Lufta në Ukrainë do të përfundojë deri në fund të pranverës

Lufta në Ukrainë do të përfundojë deri në fund të pranverës. Këtë e parashikoi zëvendësministri i Mbrojtjes i Ukrainës, Volodymyr Gavrilov, në një intervistë për Sky News.

 

“Ne mund të hyjmë në Krime deri në fund të dhjetorit. Ndjenja ime është se deri në fund të pranverës kjo luftë do të përfundojë” tha Gavrilov.

Gjenerali në pension tha se kombi i tij nuk do të ndalojë kurrë së luftuari deri në fitore. As “një kërcënim për sulm bërthamor nuk do të na pengojë të vazhdojmë luftën tonë”, siguroi ai.
Ai se besonte se probabiliteti i një sulmi atomik nga Rusia ishte i ulët.

Sa i përket perspektivës për bisedimet e paqes me Kremlinin, Havrylov tha se ato do të ndodhin vetëm pasi trupat ruse të jenë gati të largohen nga çdo pëllëmbë e Ukrainës, duke përfshirë gadishullin e Krimesë që presidenti Vladimir Putin pushtoi në vitin 2014 dhe në pjesën lindore të Ukrainës janë mbajtur nga separatistët e mbështetur nga Rusia për tetë vitet e fundit.

Related posts

Mësuesit detyrohen të vaksinohen në New York – Pentagoni do ta bëjë të detyrueshëm vaksinimin në ushtri

Redaksia

Dita e fundit e qeverisjes së Krivokapiqit në Mal të Zi?

D V

Hungaria ofron rrugë të mundshme për eksportet e grurit të Ukrainës

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More