Agjencia Zhurnal.mk.

Lotus prezantoi modelin e fundit me një motor me benzinë

Lotus Emira plotëson boshllëkun e krijuar nga dalja në pension e deri në tre modeleve (Elise, Exige dhe Evora) dhe është modeli i fundit nga kompania britanike e veturave që ka një motor me djegie të brendshme.

 

Menjëherë pas prezantimit të modelit elektrik Supersport Evia në Lotus, ata njoftuan braktisjen e menjëhershme të prodhimit të veturave të mundësuar nga motorë me djegie të brendshme, dhe nderi i të qenit Lotus i fundit “në benzinë” shkoi te modeli Lotus Emira.

Modeli i ri Lotus duhet të plotësojë boshllëkun e krijuar nga tërheqja e modeleve Elise, Exige dhe Evora, dhe përgjigja britanike ndaj klientëve Porsche Cayman dhe Alpine A110 do të ofrohet me dy opsione motorësh.

Versioni më i fuqishëm është mundësuar nga motori i famshëm 3.5 V6 me një kompresor mekanik “nënshkruar” nga Toyota.

Klientët që zgjedhin këtë veturë do të jenë në gjendje të llogarisin në 400 kuaj fuqi, e cila është e mjaftueshme që Emira të arrijë shpejtësinë”njëqind” për pak më shumë se katër sekonda dhe të zhvillojë shpejtësi maksimale 290 km/orë.

Kopjet e para duhet të arrijnë në sallat evropiane vitin e ardhshëm dhe çmimi fillestar i Lotus Emira do të jetë rreth 70,000 euro.

Related posts

Tesla rrit çmimin e modelit X dhe varianteve të modelit S me 5,000 dollarë

D V

Numri i automjeteve të regjistruara në Kinë pritet të kalojë mbi 300 milionë, deri në fund të 2021

D V

BMW CE 04 – Ja se sa kushton motoçikleta elektrike

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More