Agjencia Zhurnal.mk.

Lotus paralajmëron katër modele të reja të veturave elektrike

Hypercar i Evia 1,973 kuaj/fuqi është vetëm fillimi i udhëtimit të Lotus në të ardhmen elektrike, dhe tani kjo markë britanike ka shpallur katër modele të reja.

 

Lotus tani është në pronësi të Chinese Geely dhe ka qasje në burimet financiare dhe një numër teknologjish që nuk i kishte pasur kurrë më parë. Ekspertiza e Lotus është rregullimi i shasisë dhe pezullimit, por Geely tani ofron mundësi të pafundme.

Kompania britanike ka njoftuar modele teaser që planifikon të nisë në pesë vitet e ardhshme. Këto janë katër modele plotësisht elektrike që mbërrijnë deri në vitin 2026 si pjesë e strategjisë së Lotus Vision80. Qëllimi i Lotus është të bëhet një markë plotësisht elektrike deri në vitin 2028, pikërisht në kohën e 80 vjetorit të kompanisë.

Përveç Evia dhe Emira, modeli i fundit me një motor SUS, Lotus do të prezantojë SUV Type 132 dhe Coupe me katër dyer Type 133 në 2022 dhe 2023, respektivisht. Ende nuk ka detaje, por dihet që SUV do të bazohet në një platformë të re që do të përdoret nga modele të tjera të reja elektrike.

SUV më i madh Type 134 mbërrin në vitin 2024, dhe më pas në 2026 vjen makina sportive elektrike e pritur me padurim Type 135 e zhvilluar në bashkëpunim me markën Alpine të Renault. Për të realizuar të gjitha këto, Grupi Lotus ka krijuar një sektor të ri Lotus Technology, një degë selia kineze e së cilës do të ndërtohet deri në vitin 2024.

Para kësaj, një fabrikë e re do të hapë dyert e saj në MB vitin e ardhshëm. Fabrika do të prodhojë deri në 150,000 automjete në vit.

Related posts

Ferrari SF90 është edhe më i fuqishëm falë Novitec

D V

Kompania e kroatit Mate Rimca do të jetë pronare e Bugatti

D V

“Supermbushësi” i parë i Tesla-s së shpejti do të jetë i mbyllur për publikun

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More