Agjencia Zhurnal.mk.

Londra humb kurorën e bursës më të vlefshme europiane

Londra ka humbur një tjetër status. Kryqyteti britanik nuk është më shtëpia e tregut më të madh të aksioneve në Europë.

 

Ky çmim është marrë nga Franca dhe kompanitë e saj të qëndrueshme të luksit si LVMH SE dhe pronari i Gucci Kering SA.

Një paund i dobët, frika e recesionit në Mbretërinë e Bashkuar dhe rritja e shitjeve në prodhuesit francezë të mallrave luksoze mendohet se qëndrojnë pas ndryshimit, sipas të dhënave nga Bloomberg.

Është hera e parë që Parisi ka kaluar Londrën që nga fillimi i regjistrimeve në 2003.

Related posts

Bytyqi: Nuk ka nevojë për ribalanc për rritjet e paralajmëruara të rrogës minimale dhe pensioneve

Z.H

Për shkak të keqpërdorimit të komunave, energjia elektrike mund të shtrenjtohet deri në 10 për qind

Xh M

Rritet ndjeshem prodhimi i anijeve

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More