Agjencia Zhurnal.mk.

Lojërat e 19-ta Aziatike hapen në qytetin Hangzhou

Presidenti kinez Xi Jinping shpalli të shtunën hapjen e Lojërave të 19-ta Aziatike në qytetin Hangzhou, kryeqendër të provincës Zhejiang të Kinës Lindore.

Kjo veprimtari sportive kontinentale, e cila do të fillojë më 23 shtator dhe do të përfundojë më 8 tetor, ka ndjekur parimet e organizimit me kosto efektive, duke mishëruar konceptin e Lojërave “të gjelbra, inteligjente, me kursim dhe të qytetëruara”.

Foto:Xinhua

Foto:Xinhua

Gjatë organizimit prej mbi 15 ditësh, rreth 12 500 sportistë nga 45 vende e rajone të Azisë do të garojnë për 481 medalje të arta të 40 lojërave.(Foto:Xinhua)

Related posts

ShBA-ja vendos veto ndaj rezolutës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së për armëpushim të menjëhershëm në Gaza

Xh M

11 ambulanca dhe 100 kamionë me ndihma të dërguara nga Turqia arrijnë në Gaza

Xh M

Shoqatat ”Jehona e Malësisë” dhe ”Malësia e Madhe” ju bëjnë thirrje shqiptarëve të diasporës që të regjistrohen

Xh M