Agjencia Zhurnal.mk.

Lojërat dhe ngjarjet e lojërave që shënuan vitin 2021

Kemi arritur në fund të vitit 2021 dhe është koha të përmendim lojërat, ngjarjet dhe pajisjet që shënuan këtë vit.

Ju mund të shihni një përmbledhje të teknologjisë në 2021 në këtë link, dhe kur bëhet fjalë për lojërat – industria ka vazhduar me ritmin e saj, pavarësisht nga pandemia COVID-19.

Gjatë vitit kemi marrë një numër të madh lojërash fantastike për platforma të ndryshme, duke përfshirë PC, konzolla, por edhe pajisje mobile.

Ne e krijuam retrospektivën sipas muajve për ta bërë më të qartë dhe është e sigurt që për disa lojtarë mund të ketë qenë e rëndësishme një lojë që nuk e kemi përfshirë në këtë listë.

Janar
Hitman 3 lëshuar për PC dhe konzolla

Shkurt

Google mbylli divizionin e saj të lojërave dhe argëtimit të Stadia

Electronic Arts bleu Codemasters për 1.2 miliardë dollarë

Valheim në dispozicion për qasje të hershme

Mars

Xbox Game Studios e Microsoft-it blen ZeniMax Media dhe studime të ngjashme (Bethesda)

Loop Hero lëshuar për PC

It Takes Two lëshuar për PC dhe konsolë

Prill

Genshin Impact lëshuar për PS5

Maj

Resident Evil Village lëshuar për PC dhe konsola

Qershor

E3 2021 u mbajt si një ngjarje në internet

Ratchet & Clank: Rift Apart lëshuar për PS5

Korrik

Konferenca e Zhvilluesve të Lojërave (GDC) 2021 e mbajtur online

Gusht

Quakecon 2021 u mbajt si një ngjarje në internet

Gamescom 2021 u mbajt si një ngjarje në internet

Psychonauts 2 lëshuar për PC dhe konzolla

Shtator

Netflix bleu Night School Studio si studion e parë të lojërave

Tetor

U mbajt turneu Ndërkombëtar 2021 – turneu i dhjetë vjetor Dota 2

Nintendo Switch (modeli OLED) i lëshuar

Metroid Dread lëshuar për Nintendo Switch

Guardians of the Galaxy lëshuar për PC dhe konzolla

Age of Empires IV lëshuar për PC

Nëntor

Netflix ka lançuar një shërbim videolojërash, përmes aplikacionit të tij celular për abonentët

Forza Horizon 5 lëshuar për PC dhe Xbox

Dhjetor

U mbajtën çmimet Game Awards 2021

Halo Infinite lëshuar për PC dhe Xbox

Ka pasur shumë vonesa të lojërave këtë vit, kështu që më shumë tituj të mirë dhe interesantë priten në vitin 2022 dhe ne mezi presim që disa prej tyre të bëhen të disponueshme.

Cila lojë tërhoqi vëmendjen tuaj në 2021 dhe çfarë po prisni vitin e ardhshëm? Na shkruani në komente. 

Related posts

Inxhinierët ndërtojnë robotin për të mos i lënë të moshuarit të rrëzohen

Lea Muslija

Në të ardhmen përdoruesit e iPhone do të jenë në gjendje ta përdorin pajisjen edhe kur bie shi

Lea Muslija

Google gjatë vitit të ardhshëm sjell videolojërat Android në Windows

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More