Agjencia Zhurnal.mk.

Ligji për zgjedhjet lokale: Raundi i dytë pas katër javësh

Sipas rezultateve preliminare të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, 21 komuna të Kosovës do të duhet të zhvillojnë raundin e dytë të zgjedhjeve, për ta kuptuar emrin e kryetarit.

 

Zgjedhjet lokale në Kosovë janë mbajtur më 17 tetor dhe 17 komuna kanë zgjedhur kryetarët e tyre për mandatin e radhës, në raundin e parë.

Sipas Ligjit për Zgjedhjet Lokale, nëse asnjëri nga kandidatët nuk fiton më shumë se 50 për qind të votave, plus një votë të numrit të përgjithshëm të votave të vlefshme, atëherë KQZ-ja duhet të organizojë raundin e dytë mes dy kandidatëve që kanë fituar më së shumti vota.

Sipas këtij Ligji, raundi i dytë mbahet katër javë pas mbajtjes së raundit të parë.

Related posts

1,676 raste aktive me coronavirus në Kosovë

D V

Vitia ka marrë 12,500 vota më tepër se LVV në Prishtinë, edhe Rama e Ismaili më mirë se LDK e PDK – Haradinaj më keq se AAK

D V

Qeveria e Kosovës mban sot mbledhje, këto janë pikat e rendit të ditës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More