Agjencia Zhurnal.mk.

Lideri palestinez i bëri thirrje Izraelit që të kthehet menjëherë në negociata

Presidenti palestinez Mahmud Abas tha se zgjidhja me dy shtete e propozuar nga kryeministri izraelit Jair Lapid është “zhvillim pozitiv”, por konfirmim për këtë do të ishte kthimi i Izraelit në negociata.

“Testi i vërtetë i besueshmërisë dhe seriozitetit të këtij pozicioni është që qeveria izraelite të kthehet menjëherë në tryezën e bisedimeve,” i tha Sbas Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në një fjalim duke dënuar pushtimin e territoreve palestineze nga Izraeli.

Izraeli në luftën e vitit 1967 pushtoi Jerusalemin Lindor, Bregun Perëndimor dhe Gazën – zona që palestinezët pretendojnë si shtetin e tyre të ardhshëm të pavarur. Bisedimet izraelito-palestineze të udhëhequra nga SHBA-ja dështuan në vitin 2014.

Përpjekjet për të arritur një marrëveshje për dy shtete për dy persona, e cila parashikon dy shtete krah për krah, kanë ngecur që atëherë.

“Besimi ynë se do të arrijmë paqen e bazuar në drejtësi dhe ligj ndërkombëtar, fatkeqësisht po zbehet për shkak të politikës pushtuese të Izraelit,” tha Abas, duke e quajtur Izraelin një “regjim aparteidi”.

Vendbanimet izraelite në Bregun Perëndimor konsiderohen të paligjshme nga shumica e vendeve. Izraeli, nga ana e tij, konsideron se ka një të drejtë biblike për ta.

Përmendja e Lapidit për zgjidhjen për dy shtete është e para nga një lider izraelit përpara Kombeve të Bashkuara. Gjatë një vizite në Izrael muajin e kaluar, presidenti amerikan Xho Bajden shprehu mbështetjen për atë propozim të harruar.

Related posts

ShBA-ja nuk do të jap viza për sulmuesit e Bregut Perëndimor, thotë Blinken

Xh M

22 të vdekur nga shpërthimi i vullkanit në Indonezi

Xh M

Samiti i Gjirit Arab bën thirrje për ndjekjen e përpjekjeve ndërmjetësuese për armëpushim në Gaza

Xh M