Agjencia Zhurnal.mk.

Lëng i ftohtë i shtrydhur i rrushit, pa konservans: Kjo pije e bërë në shtëpi është shëndet i vërtetë!

Bëni lëng rrushi në shtëpi, kënaquni me shijen më të mirë dhe njëherësh përmirësoni pasqyrën tuaj të gjakut

Përbërësit:

– 5 kg. rrush (i ëmbël i zi);
– 100 gr. sheqer të zakonshëm ose 200 gr. fruktozë ose 10 lugë mjaltë;
– 600gr limon (bën limontoz 50:50);
– një litër ujë.

Përgatitja:

Këtë lëng mund ta bëni edhe me më shumë ujë, sheqer dhe thartirë limomi nëse dëshironi të bëni sasi më të madhe lëngu.

Lani rrushin dhe ndani kokrrat nga kërcelli. Shtypeni mirë me duart tuaja dhe lëreni të qëndrojë për rreth një orë që lëvoret të lëshojnë ngjyrë.

Kullojeni me napë, shtoni limon të shtrydhur dhe sheqer. (Mund të përdorni edhe fruktozë). Shtoni edhe ujë. Përziejini që të shkrihet sheqeri.

Mund ta pini menjëherë, të përgatitur në këtë mënyrë, nuk duhet të qëndrojë në frigorifer për më shumë se dy ditë.

Shijojeni

Related posts

Sallatë greke me sardele

D V

Quinoa e përgatitur në këtë mënyrë është një vakt që të gjithë do ta adhurojnë!

D V

Lule kungulli të mbushura me patate dhe gjizë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More