Agjencia Zhurnal.mk.

Lançohet sistemi i monitorimit të akullnajave në kohë reale

Një sistem monitorimi i akullnajave në kohë reale është vënë zyrtarisht në përdorim në një akullnajë në malin Yulong Snow në provincën Yunnan të Kinës jugperëndimore, sipas Akademisë Kineze të Shkencave (CAS).

 

Sistemi, i zhvilluar së bashku nga Instituti Veriperëndimor i Eko-Mjedisit dhe Burimeve të CAS dhe Qendra kineze e Antarktikut e Vëzhgimit dhe Hartëzimit në Universitetin Wuhan, është i përbërë nga module që përdorin Sistemin Satelitor të Navigimit Global (GNSS), kamera, pajisje meteorologjike, pajisje për testimin e temperaturës së akullit dhe sizmografë, bën të ditur “Xinhua”.

Të dhënat e vëzhgimit transmetohen përmes rrjetit 4G dhe lëshohen në internet. Që nga korriku 2021, sistemi ka marrë informacion mbi shkrirjen dhe akumulimin e akullnajave, shpejtësinë akullnajore, tërmetet e akullit dhe presionin e lagështisë së temperaturës.

Sistemi redukton në mënyrë të jashtëzakonshme vështirësinë dhe rreziqet e mundshme të monitorimit artificial të akullnajave në lartësi të mëdha dhe realizon vazhdimësinë dhe saktësinë e mbledhjes së të dhënave dhe vizualizimin e transmetimeve të të dhënave.

Të dhënat e monitorimit të sistemit përditësohen në internet çdo pesë minuta.

Related posts

Dhoma e Përfaqësuesve miraton paketën e shpenzimeve prej 1.9 trilionë dollarësh

adijanzh

Dënimi ndaj “Kasapit të Bosnjes”, Biden: Gjykim historik, të vendosur për të parandaluar mizoritë e ardhshme kudo në botë

R Zh

Tërmet me magnitudë 4.2 në Detin Egje

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More