Agjencia Zhurnal.mk.

Lamtumirë benzinë e naftë, deri më 2035 në Evropë do të ketë vetëm vetura elektrike

Sipas paralajmërimeve të komisarit të BE-së për politika të gjelbra, France Timermans, Brukseli do të ndërmerr veprime radikale për t’u siguruar që emetimi i gazrave (CO2) deri në vitin 2035 të jetë zero.

 

Me këtë nënkuptohet se do të ndalet prodhimi serik i veturave me benzinë dhe naftë, ku prej 2035 thjesht do të jenë vetëm pjesë e historisë, transmeton Telegrafi.

Por këto ndryshime do të ndodhin shpejtë. Deri më 2030, BE-ja planifikon të zvogëlojë emetimin e gazrave e dyoksid karbonit deri në 60 për qind.

Ideja e Komisionit është të sigurojë dominimin e veturave elektrike – duke u qëndruar besnik rregulla strikte që do ta mbronin ambientin. 

Related posts

Inxhinieri që ekspozoi çështjet e sigurisë në Hyundai dhe Kia u shpërblye me 24 milionë dollarë nga rregullatorët amerikanë të automjeteve

D V

Porsche 962 e rrallë është e ligjshme për rrugë dhe kushton një milion dollarë

D V

Vetura e çiftit italian që qëndroi pa lëvizur në një vend për 47 vite, bëhet “atraksion turistik”

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More