Agjencia Zhurnal.mk.

Lamborghini prezantoi Aventador Ultimae – 100 km/h për 2.8 sekonda

Lamborghini prezantoi Aventadorin e fundit të quajtur Ultimae.

 

Është versioni i fundit i një super veture me motor V12 nga Sant’Agata Bolognese. Ky model arrin më shumë se dhjetë vjet pas shfaqjes së modelit të parë LP700-4 në shkurt të vitit 2011 në Panairin e Motorëve në Gjenevë. Në vitet që pasuan, Aventador u bë gjithnjë e më i fuqishëm dhe Ultimae ishte më i fuqishmi nga të gjithë “demat e zemëruar” duke mos marrë parasysh Sianin e elektrizuar.

Modeli i ri është i koduar LP 7804, që do të thotë motori i tij atmosferik 6.5-litërsh V12 zhvillon 769 kuaj/fuqi. Është pak më i fuqishëm se versioni SVJ me të cilin ndan 720 Nm çift rrotullues. Ultimae peshon vetëm 1,550 kg, që do të thotë se është 25 kg më e lehtë se Aventador S, ndërsa ofron të njëjtin raport fuqi-peshë me SVJ.

Ideja për “këngën e mjellmës” së Aventador ishte të kombinonte kabllon elegante dhe detajet luksoze të versionit S me fuqinë shtesë të ofruar nga SVJ. Modeli është i disponueshëm si një Coupe dhe Roadster, ka sistemin me të gjitha rrotat dhe sistemin me rrota të pasme. Pjesa e pasme është një spoiler pak më delikate me një krah aktiv që mund të zërë tre pozicione (të mbyllura, performanca maksimale dhe trajtimi maksimal).

Kur bëhet fjalë për performancën, Aventador nuk tregon shenja të plakjes. Coupe Ultimae përshpejton nga 0 në 100 km/h në 2.8 sekonda dhe arrin 200 km/h në 8.7 sekonda. Shpejtësia maksimale është 355 km/h. Roadster është pak më i ngadaltë për shkak të peshës së tij pak më të rëndë dhe çatisë më komplekse, por kjo ndoshta nuk do të vërehet.

Klientët do të jenë në gjendje të zgjedhin midis 18 ngjyrave standarde, por edhe 300 hije falë programit të personalizimit Ad Personam.

Lamborghini do të shesë Ultimae me rrota aliazh të falsifikuara 20 dhe 21 inç me goma Pirelli P Zero Corsa dhe pincë frenash me shumë ngjyra. Brendësia do të jetë e ngjashme me atë të Aventador S dhe Lamborghini planifikon të prodhojë vetëm 350 Coupe dhe 250 Roadster. 

Related posts

I rikthehet lavdia Ferrari Dino 246 GT të vitit 1969

D V

Biden arrin shpejtësinë prej 190 km/h me Corvetten e vitit 1967

Lea Muslija

Mansory prezanton “kryeveprën” e radhës – Lamborghini Urus

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More