Agjencia Zhurnal.mk.

Lamborghini ka arrit të prodhoi 15 mijë copë vetura Urus

Në Lamborghini, ata “kaluan” vetëm tre vjet për të prodhuar 15 mijë njësi SUV me performancë të lartë.

 

Dhe ndërsa tifozët e famshëm me dy ulëse Lamborghini po tundin dorën, fakti mbetet që SUV Urus pas tre vitesh arriti në 15 mijë njësi të prodhuara dhe kështu u bë modeli Lamborghini që u prodhua në më shumë kopje.

Shitjet e SUV me performancë të lartë të Lamborghini nga muaji në muaj tejkalojnë shitjet e kombinuara të modeleve supersportesh Huracan dhe Aventador, dhe jubileu Urus i porositur nga një klient në Britani të Madhe është pikturuar gri dhe i zbukuruar me detaje të gjelbra, raporton autocar.

Si një kujtesë, Lamborghini më praktike dhe më e shitur është mundësuar nga një motor 4 litërsh biturbo V8, 650 kuaj/fuqi dhe 850 Nm çift rrotullues i të cilit është i mjaftueshëm për të përshpejtuar nga 0 në 100 km/h në 3.6 sekonda dhe 305 km/h.

Gjithashtu dihet që në italisht kompanitë kryesisht po përgatisin një version hibrid “plug in” me të cilin Urus do të përballet me sukses me standardet e paralajmëruara edhe më të rrepta për emetimet e shkarkimeve. 

Related posts

BMW CE 04 – Ja se sa kushton motoçikleta elektrike

D V

Volkswagen do të prodhojë sivjet të njëjtin numër veturash si në vitin 1958

D V

Aston Martin mburret: Shitjet u rritën 224 për qind

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More