Agjencia Zhurnal.mk.

Kyçyk: Vitin e ardhshëm do të organizojmë gara për histori me nxënës nga Maqedonia dhe Bullgaria

Sofje, 21 korrik – Raportuesi nga Parlamenti Evropian për Maqedoninë e Veriut, Ilhan Kyçyk, i cili është dhe kryetar i ri i liberalëve evropian, ka fituar plaketë për kontribut në garën historiko-filozofike “Maqedonia dhe Bullgaria – e afërt dhe e largët”.

 

Kyçyk është mbështetës i zakonshëm i iniciativave të tilla, ndërsa kjo plaketë është edhe një mirënjohje për kontributin e tij në marrdhëniet ndërkombëtare në vend.

“Është me rëndësi të veçantë që shembujt e mirë dhe praktikat të marin mbështetjen e nevojshme nga publiku. Për këtë do të vazhdoj të mbështesë këto iniciativa që do të përforcojnë marrdhëniet tona ndërfqinjësore” tha ai gjatë kohës së ndarjes së dhuratave.

Pas ndarjes së dhuratave, eurodeputeti Kyçyk dhe drejtori i SHM “Vella Bllagoeva” Angell Jançev mbajtën mbledhje ku u dakorduan që nga viti i ardhshëm në konkurs përskaj nxënësve nga Bullgaria, të marin pjesë dhe nxënës nga Maqedonia e Veriut.

Të dy konsiderojnë se vendi i Maqedonisë së Veriut është në BE dhe këto iniciativa janë hap drejt përmirësimit të marrdhënieve mes dy vendeve. Kampionët do të kenë mundësinë të marin pjesë në Parlamentin Evropian në Bruksel. Qëllimi i garës është kohezioni dhe marrdhëniet e mira ndërfqinjësore të zhvillohen edhe më tej në të ardhmen.//Zhurnal.

Related posts

Tërmet në Maqedoninë e Veriut, lëkundjet ndjehen edhe në Kosovë

D V

QMK: Zjarr në Galiçicë, rrezik të përfshihet edhe zona e mbrojtur e pyllit

Z.H

BE pranon të ndihmojë për zgjidhje të kontestit, Shkupi me pritje se kjo është e mundur për presidencën franceze

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More