Agjencia Zhurnal.mk.

Kyçyk mesazh Zaevit: Shpresoj dialogu do të vazhdojë edhe me qeverinë e re në Bullgari

Shkup, 26 gusht – Raportuesi i Parlamentit Evropian për Republikën e Maqedonisë së Veriut, Ilhan Kyçyk, mbajti një numër takimesh të nivelit të lartë gjatë vizitës së tij të punës në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Fokusi i bisedimeve midis dy vendeve ishte rivendosja e besimit dhe marrëdhënieve të mira fqinjësore me Republikën e Bullgarisë dhe procesi i integrimit evropian të vendit.

 

“Shpresoj fuqimisht që dialogu me Qeverinë e re Bullgare të vazhdojë sa më shpejt të jetë e mundur. Të dyja palët janë të përkushtuara për përpjekjet e përbashkëta dhe gjetjen e një gjuhe të përbashkët, sepse humbësit aktualë janë qytetarët e Republikës së Bullgarisë dhe Republikës së Maqedonisë Veriore. Ndërkohë, ne nuk duhet të ndalojmë së promovuari shembuj të mirë, sepse ato do të jenë baza për ndërtimin e marrëdhënieve të mira fqinjësore, tha Ilhan Kyçyk në një takim me Kryeministrin e Maqedonisë Veriore, informon Zhurnal.

Nga ana e tij, Zoran Zaev gjithashtu u bashkua në idenë se ne duhet të vazhdojmë të mbështesim bashkëpunimin e ndërtuar në media, universitet dhe biznes në muajt e fundit, pasi shembujt e mirë i afrojnë popujt tanë dhe eliminojnë linjat nacionaliste.

Bashkëkryesuesi i partisë ALDE përmendi disa shembuj që janë dëshmi të nismave të suksesshme të përbashkëta mes dy vendeve. Midis tyre është konkursi “Maqedonia dhe Bullgaria – afër dhe larg”, i cili mbahet nën kujdesin e Ilhan Kyçyk dhe vitin e ardhshëm planifikon të përfshijë studentë bullgarë dhe maqedonas. Një shembull tjetër i bashkëpunimit mes dy vendeve është marrëveshja e nënshkruar këtë vit për shkëmbimin e informacionit midis BTA dhe AIM. Dhe në shtator, vjen takimi “Koha për bisedë”, organizuar nga BTA me mbështetjen e eurodeputetit Ilhan Kuçuk. Ngjarja do të mbahet nga 20 deri më 23 shtator në Sofje dhe Veliko Tërnovë, dhe do të marrë pjesë Oliver Varhei – Komisioneri i BE -së për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Kryeministri i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, prof. Vlado Buçkovski – Përfaqësues Special i Republikës së Maqedonisë Veriore për Bullgarinë, Shkëlqesia e Tij Car Simeon II dhe të tjerë.

Gjatë vizitës, Kyçyk u takua gjithashtu me zëvendëskryeministrin Nikolla Dimitrov, Ministrin e Jashtëm Bujar Osmani, Ministrin e Shëndetësisë Venko Filipçe, Ministrin e Vetëqeverisjes Lokale Goran Milevski dhe kryetarin e BDI-së, Ali Ahmeti./Zhurnal.mk

Related posts

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Z H

Shkolla më të mira me BDI në katër vitet e ardhëshme

Redaksia

Përfundon takimi i Zaevit me Ahmetin në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More