Agjencia Zhurnal.mk.

Kuzhinieri më i famshëm grek zbulon recetën origjinale për përgatitjen e salcës tzatziki

Një shoqëruese e mirë e pjatave tuaja me mish e perime. Dhe jo më kot gjen një përdorim të gjerë në përgatitjen e ushqimeve të shpejta.

Për ta shijuar akoma më shumë, provojeni e bëjeni vetë këtë salcë të shijshme.

Përbërësit:

– 300 g jogurt grek,
– 1 kastravec;
– 1/3 e thelbit të hudhrës;
– një lugë supe uthull molle;
– 1 deri 2 lugë të vogla moraçë;
– 2 lugë supe vaj ulliri;
– pak kripë;
– piper.

Përgatitja:

Lani kastravecin e grirë në rende dhe qiteni në një enë në të cilën më parë e keni mbështjellë me leckë.

Shtoni kripën dhe një lugë uthull molle.

Kulloni maksimalisht në një peshqir në të cilin keni çdo gjë që më parë keni qitur, pastaj qitni në peshqir dhe ktheni artikujt në enë.

Shtoni jogurtin dhe tretjen, edhe dy lugë supe vaj ulliri.

Hudhrën e grirë imët më parë përzieni me vajin e ullirit, pastaj përzieni në mbetjen e tretjes.

Vetëm në fund shtoni moraçën dhe të gjitha bashkë përzieni dhe fusni në frigorifer që të ftohen.

Shijojeni.

Related posts

Këto janë frutat dhe perimet që duhet të blini gjatë nëntorit

D V

Petulla të kripura me fare pak përbërës

D V

Byrek me kungull

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More