Agjencia Zhurnal.mk.

Kuvendi mban një minutë heshtje për Fehmi e Xhevë Lladrovcin

Kuvendi i Republikës së Kosovës në seancën e sotme e filluar me një orë vonesë, ka mbajtur një minutë heshtje për Fehmi e Xhevë Lladrovcin në 24 vjetorin e rënies.

 

Çifti Fehmi e Xhevë Lladrovci, ishin ndër figurat më emblematike të organizimit dhe luftës për liri në Kosovë, të cilët ranë më 22 shtator të vitit 1998, në një betejë të vështirë e të pabarabartë me forcat serbe, pas një qëndrese heroike të Fehmiut, Xhevës dhe luftëtarëve tjerë të UÇK-së në fortesat e ngritura në Çiçavicë.

Fehmi Lladrovci ishte komandant i Brigadës 114 të UÇK-së, emrin e të cilit do ta mbajë kjo brigadë.

Në sheshin e Drenasit janë vendosur shtatoret e dëshmorëve Fehmi dhe Xhevë Lladrovci.

Related posts

Kurti në Washington takon amerikanen që bënte fushatë për lirimin e tij nga burgu i Serbisë

D V

Mehaj takohet me zv.ambasadorin e Japonisë në Kosovë, flasin për mundësitë e bashkëpunimit

D V

Hoti: Studimet parashikojnë që këtë vit mund të kemi vaksinën specifike edhe për variantin Omicron

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More