Agjencia Zhurnal.mk.

Kush jeton më gjatë – ata që zgjohen herët apo ata që flenë vonë?

Ata që flenë vonë mund ta paguajnë një ‘çmim’ kur është fjala për shëndetin dhe jetëgjatësinë e tyre.

 

Personat të cilët qëndrojnë zgjuar deri vonë dhe kanë probleme të zgjohen në mëngjes, kanë 10 për qind shanse më të larta të rrezikut për të vdekur më herët sesa ata që flenë dhe zgjohen herët.

Ekspertët tregojnë se është e rëndësishme që personat të cilët qëndrojnë zgjuar deri vonë ta kuptojnë se shprehitë e tyre të gjumit mund të kenë pasoja serioze shëndetësore, dhe ka shumë gjëra që iu ndihmojnë atyre t’i largojnë këto shprehi.

Vlen të ceket se këto zbulime janë bazuar në studimin e më shumë se 433,000 britanikëve.

Ndër tjerash, ata që qëndrojnë zgjuar deri vonë janë dyfish më të prirë të vuajnë nga çrregullimet psikologjike, 30 për qind më të rrezikuar nga diabeti, 25 për qind më të rrezikuar nga problemet neurologjike, 23 për qind më të rrezikuar nga çrregullimet gastrointestinale dhe 22 për qind më të rrezikuar nga sëmundjet respiratore.

Related posts

Njihuni me 5 ushqimet që parandalojnë gërhitjen, zgjidhja natyrale për një gjumë të qetë

D V

Keni flokë të thinjura? Mund të jetë në të vërtetë një shenjë

D V

Një ilaç i kohës së lashtë për dhimbjen e fytit: Ziejeni një përbërës në ujë dhe hiqni qafe dhimbjen

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More