Agjencia Zhurnal.mk.

Kush i prinë shortit për Euro 2024 dhe pse të gjithë duan të jenë në këto dy grupe

Përfaqësuesja e Shqipërisë do të luajë në Kampionatin Evropian të ardhshëm në Gjermani. Ajo e fitoi këtë të drejtë si lidere e grupit në ciklin bazë të kualifikimeve dhe kështu u kualifikua për herë të dytë në histori. Të shtunën, ekipi që drejtohet nga Sylvinho do të mësojë se me cilat përfaqësuese do të luajë në fazën e grupeve të garës.

Euro 2024 fillon më 14 qershor dhe përfundon saktësisht një muaj më vonë, më 14 korrik dhe shorti i së shtunës do të vendosë se si do të jetë faza e grupeve. Në short, 24 skuadra do të ndahen në gjashtë grupe me nga katër reprezentuese, me faktin se do të ketë edhe tri të panjohura gjatë shortit. Përfaqësueset e fundit që do të shkojnë në Euro do të dihen pas ndeshjeve play-off në mars.

Shqipëria është në vazon e tretë të shortit. Kur llogaritet një grup më i lehtë apo më i vështirë, nuk është vetëm çështja se çfarë lloj kundërshtarësh do të bien, por edhe në cilin grup do ta vendosin topat. Grupet më të dëshirueshme janë B dhe E, sepse fituesit e tyre në raundin e 16-të shkojnë për skuadrat më të mira të vendeve të treta nga grupet e tjera, dhe nënkampionët nga ato grupe në 1/8 e finales shkojnë gjithashtu në vendin e dytë.

Kush është kërcënimi më i madh për Shqipërinë?

Shqipëria është e pesta në vazon 2, që do të thotë se nuk mund të shmangë një nga fuqitë e futbollit të grupit të parë: Gjermaninë, Portugalinë, Francën, Spanjën, Belgjikën apo Anglinë. Nga e treta, dikush nga rrethi që përfshin Holandën, Skocinë, Kroacinë, Slloveninë, Sllovakinë dhe Çekinë do të jetë në rrugën e saj. Kundërshtari i fundit është nga grupi i katërt. Në të deri më tani janë përmendur tre shtete të panjohura, si dhe Italia, Serbia dhe Zvicra.

Ajo që dihet është se Shqipëria nuk do të luajë kundër Hungarisë, Turqisë, Rumanisë, Danimarkës dhe Austrisë, kombëtare që ashtu si Shqipëria janë në vazon 2.

Cilat qytete dhe stadiume janë nikoqire?

Berlin – Olympiastadion – 74,461
Mynih – Allianz Arena (Fussball Arena München) – 70,076
Dortmund – Signal Iduna Park (BVB Stadion Dortmund) – 65,849
Shtutgart – MHPArena (Stuttgart Arena) – 54,740
Frankfurt – Waldstadion (Arena Frankfurt) – 54,697
Hamburg – Volkparkstadion – 52,245
Düsseldorf – Merkur Spiel-Arena (Arena e Düsseldorfit) – 51,031
Këln – RheinEnergieStadion (Stadiumi i Këlnit) – 49,24. 

Related posts

Arda Guler po kërkon më shumë minuta se sa te Real Madridi dhe këtë e sheh te gjiganti evropian

Xh M

Xherdan Shaqiri gjen golin e parë në sezonin e ri, por Chicago Fire pëson humbje

Xh M

“Ai është i jashtëzakonshëm” – Guardiola tregon lojtarin e Man United të cilin do të donte ta kishte në ekip

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy