Agjencia Zhurnal.mk.

Kurti: Njohja nga Serbia pritet në pranverën e vitit të ardhshëm

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, vazhdon të mos jap intervista në Kosovë dhe as mos të shpalosë se çfarë përmban propozimi franko-gjerman, mirëpo shumë më jo konfiedencial është treguar në një intervistë për televizionin malazez “Gradska” në emisionin “Aritmia” me autore Tamara Nikçeviç.

Marrëveshja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, që të kujton atë mes dy Gjermanive pas Luftës së Dytë Botërore, duhet të mundësojë integrimin e Kosovës në institucionet ndërkombëtare, përfshirë Kombet e Bashkuara, tha Kurti në këtë intervistë.“Që nga 9 shtatori i këtij viti, ne kemi një model në të cilin do të mbështetemi gjatë negociatave tona të ardhshme, të cilat duhet të fillojnë menjëherë”, pohoi ai, duke shtuar se marrëveshjen e pret brenda pranverës së vitit të ardhshëm.

“Në fakt thuhet se brenda pak ditësh (do të fillojnë bisedimet) dhe deri në pranverën e ardhshme, duhet të kemi një marrëveshje për normalizimin e plotë të marrëdhënieve”, deklaroi kryeministriMarrëveshja tha ai “është shumë e rëndësishme, jo vetëm për Kosovën dhe Serbinë, por edhe për gjithë rajonin tonë”.

“Normalizimi i marrëdhënieve do të thotë që në fund të kemi një marrëveshje, një marrëveshje që është ligjërisht e detyrueshme ndërkombëtarisht dhe në të cilën në fokus kemi njohjen reciproke. Ju e dini që Kosova nuk e njeh Serbinë, Serbia nuk e njeh Kosovën dhe tani kemi një afat që ajo njohje reciproke të zbatohet diku në pranverën e vitit të ardhshëm. Kjo është marrëveshja që është arritur mbrëmë dhe që Serbia e ka pranuar”, ka thënë Kurti.Plani, tha Kurti, është që javën e ardhshme ose javën në vijim të organizohet një takim në Bruksel, ku do të fillojnë negociatat për normalizimin e marrëdhënieve.

Problemi, sipas Kurtit, është të besohet se Aleksandër Vuçiç do ta respektojë marrëveshjen.

Related posts

Osmani uron presidentin e Indonezisë

Xh M

Përfshihet nga zjarri një banesë në Prishtinë

Xh M

Konfiskohen pako cigare me prejardhja nga Serbia, vlera rreth 60 mijë euro

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy