Agjencia Zhurnal.mk.

Kurti: NATO është e domosdoshme për sigurimin e paqes në rajon

Në Mynih, kryeministri Albin Kurti takoi senatoren nga shteti i Ioëa-s, Joni Ernst. Kurti ka thënë se ajo është mike e madhe e Kosovës dhe përkrahëse e Forcës së Sigurisë, kurse theksoi se NATO është e domosdoshme për paqen në rajon.

“Ne ramë dakord që NATO është e domosdoshme për sigurimin e paqes në rajonin tonë”, shkroi në Twitter.

Ndërkohë, në një komunikatë për media u njoftua se Kurti shprehu mirënjohjen për mbështetjen e vazhdueshme në të gjitha fushat nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe krenarinë për bashkëpunimin,

Kurse senatorja amerikane konfirmoi mbështetjen e saj për Kosovën, përtej partneritetit ushtarak, në të gjitha fushat zhvillimore.

Related posts

Editorial/Britania u tregua “penicilin” për Putinin në Ukrainë, a do të tregohet “penicilin” edhe për planet serbe në Veri?

I Z

BE: Policia Kosovës ka mandat për të hetuar sulmin në Banjskë – presim që Serbia të bashkëpunojë pa kushte

D V

Dy seanca këtë javë – Muja: Opozita tendencioze, s’ka arsye për mosvotimin e marrëveshjeve ndërkombëtare

D V