Agjencia Zhurnal.mk.

Kurti: Masakra e Prekazit, zgjoi ndërgjegjen ndërkombëtare dhe të vetëdijes diplomatike botërore

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se familja Jashari, luftën për çlirim e kanë filluar që nga viti 1952, kur ishte arrestuar në demonstratat kryefamiljari Shaban Jashari.

 

Tutje, Kurti tha se masakra e Prekazit, u bë kthesë përcaktuese në trajektoren e zhvillimit të luftës sonë çlirimtare të vitit 1998-99, por njëkohësisht edhe në zgjimin e ndërgjegjes ndërkombëtare dhe të vetëdijes diplomatike botërore”.

“Ne i kemi pasur rrugët me gjak edhe para luftës, ka nisur shumë moti, ka vazhduar me neve. Një pikë e përbashkët këtu bashk me neve është eskalimi i çdo situate tjetër që na bën ta kujtojmë gjithmonë me pietet gjithmonë datën 5 marsit të Epopesë së UÇK-së”.

“Masakra e Prekazit, e cila u bë kthesë përcaktuese në trajektorën e zhvillimit të luftës sonë çlirimtare të vitit 1998-99, por njëkohësisht edhe në zgjimin e ndërgjegjës ndërkombëtare dhe të vetëdijes diplomatike botërore”.

“As për familjen Jashari viti 1998 nuk ishte fillimi, ata ishin përgatitur prej shumë gjeneratash, pre kur ishte arrestuar baca Shaban (Jashari) në vitin 1952 nga pushteti i atëhershëm.

Related posts

Pas 3-5 vjetëve, Kosova si shtetet e BE’së do të kërkojë punëtorë të huaj

Xh M

Kurti në Bruksel kërkon liberalizim të vizave, thotë se janë përmbushur të gjitha kriteret

Z.H

Kurti thotë se me Vuçiqin është biseduar për Procesin e Berlinit, lëvizjen e lirë dhe njohjen e diplomave

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More