Agjencia Zhurnal.mk.

Kurti kujton 11 vjetorin e vendimit të GJND-së për Pavarësinë e Kosovës, përmend dialogun me Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka kujtuar 11 vjetorin kur Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (GJND), vendosi në favor të Pavarësisë së Kosovës.

 

Kurti përmes një postimi në Twitter ka shkruar se dy muaj më vonë OKB miratoi një rezolutë që bënë thirrje për dialog, paqe dhe progres mes Kosovës dhe Serbisë.

“Sot mbushen 11 vjet që kur GJND-ja vulosi ligjshmërinë e Pavarësisë së Kosovës. Më pak se 2 muaj më vonë, OKB miratoi një rezolutë që bën thirrje për një dialog për paqe dhe progres në mes Kosovës dhe Serbisë. Dialogu në Bruksel ka të bëjë me statusin e marrëdhënieve midis dy vendeve”, ka shkruar Kurti.

Related posts

I jepet lamtumira e fundit edhe Leonora Gjotaj Komlmekshaj që humbi jetë në aksidentin tragjik në Kroaci

D V

Lista përfundimtare e votuesve për zgjedhjet lokale të 17 tetorit, 41 mijë e 12 qytetarë do të votojnë për herë të parë

D V

Gjykata e Apelit konfirmon dënimin ndaj deputetit Todosijeviq

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More