Agjencia Zhurnal.mk.

Kufizimet kundër COVID-19, Greqia hap kufijtë për Shqipërinë

Kufizimet kundër COVID-19, Greqia hap kufijtë për Shqipërinë

 

Kufiri Shqipëri-Greqi dhe anasjelltas është hapur me orar të plotë dhe tashmë qytetarët shqiptarë janë të lirë të udhëtojnë drejt fqinjit.

Top Channel mësoi se ishte zyra e kryeministrit grek, Kiryakos Mitsotakis që e bëri të ditur njoftimin pak më parë se nga sot, 01 korrik, pika kufitare e Kakavijës do të jetë hapur 24 orë.

Po ashtu është hapur edhe pika kufitare e Kapshticës, ku tashmë nuk do të jenë vetëm punëtorët sezonalë që mund të kalojnë nga kjo pikë, por edhe turistët.

Ndërsa nga porti i Sarandës që është e vetmja lidhje detare e Shqipërisë dhe Greqisë është nisur në orën 16:00 trageti i parë drejt fqinjit.

Por që të mund të kaloni kufirin duhet patjetër që me vete të keni një test negativ, jo më shumë se 72 orë nga momenti që kaloni kufirin, si dhe të keni plotësuar patjetër 24 orë para formularin PLF.

Related posts

Yuri Kim thirrje hetuesve të BKH: Këmbëngulni në punën tuaj, për luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar

N E

Edi Rama: Në Shqipëri nuk do të ketë kampe refugjatësh

N E

Sveçla: Dronët serbë shkelën hapësirën ajrore të Kosovës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More