Agjencia Zhurnal.mk.

Ku ndodhen bazat që ruajnë bombat bërthamore amerikane në Europë!?

Në vitin 2019, një organ i lidhur me NATO-n lëshoi ​​dhe më pas fshiu një dokument që dukej konfirmonte diçka që dyshohej për një kohë të gjatë, se armët bërthamore amerikane ruhen në baza ajrore në disa vende evropiane. 

 

Një kopje e dokumentit u botua nga gazeta belge De Morgen e cila tregonte se bombat bërthamore B61 ruhen në disa baza në Evropë.

E shfaqur si një fletë e të dhënave nga detajet e Qendrës për Kontrollin e Armëve dhe Mospërhapjen, bazat në fjalë janë Kleine Brogel në Belgjikë, Büchel në Gjermani, Aviano dhe Ghedi në Itali, Volkel në Holandë dhe Incirlik në Turqi.

Prania e armëve rrjedh nga një marrëveshje gjatë Luftës së Ftohtë në vitet 1960 që synonte të pengonte Bashkimin Sovjetik dhe të bindte vendet e përfshira se fillimi i programeve të tyre të armëve bërthamore nuk ishte i nevojshëm.

B61 është një bombë e gravitetit termonuklear strategjik dhe taktik me rendiment të ulët deri të ndërmjetëm, e cila përmban një dizajn të shpërthimit të rrezatimit me dy faza.

Ai është i aftë të vendoset në një sërë avionësh si F-15E, F-16 dhe Tornado.

Mund të lëshohet me shpejtësi deri në 2 Mach dhe të bjerë deri në 50 këmbë, ku ka një vonesë prej 31 sekondash për të lejuar avionin e dorëzimit të shpëtojë nga rrezja e shpërthimit, shkruajnë mediat  e huaja.

Related posts

Partia e Vladimir Putinit pëson rënie të popullaritetit në Rusi – opozita i cilëson zgjedhjet si mashtrim

D V

Shkarkohet shefja e spiunazhit në Spanjë, Paz Esteban

Xh M

Sulmohet me raketa Aeroporti në Aleppo të Sirisë

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More