Agjencia Zhurnal.mk.

Kryetari Ahmeti takon drejtuesit e Kongresit pan shqiptar në SHBA

Tetovë, 3 Korrik – Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti sot ka pritur në takim drejtuesit e Kongresit pan shqiptar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kryetarin z. Bruno Ceka, drejtorin ekzekutiv z. Martin Vulaj dhe arkatarin z. Gezim Rushiti.

Me këtë rast në takim u diskutuan për të arriturat dhe sfidat e Kongresit pan shqiptar, fuqizimin e faktorit shqiptar në SHBA dhe interesat e shqiptarëve në mbarë botë.

20 vjetori i Marrëveshjes Kornizë të Ohrit ishte një tjetër temë e rëndësishme gjatë bisedës së Ahmetit me drejtuesit e Kongresit pan shqiptar në SHBA, duke ju referuar të arriturave që shqiptarët këtu kanë pasur gjatë këtyre dy dekadave, e që këto të arritura nuk do të ndalen me kaq.

Gjatë takimit diskutuan edhe për situatën politike në vend dhe rajon, përfshirë këtu integrimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut në NATO si dhe rruga të cilën e ndjek vendi për anëtarësim në Bashkimin Europian, reformat që janë bërë në vend, rolin dhe rëndësinë marrëveshjeve të arritura për rajon.

Related posts

25 vite pa Fehmiun e Xhevën/ Ahmeti: Një çerek shekulli mall e një jetë e tërë për të qenë krenar që i kisha vëlla e motër

Xh M

Bërnabiq: Vizioni i Ballkanit të Hapur është vizion i Serbisë

I Z

Gjykimi kundër Muhamed Zeqirit shtyhet për më 24 tetor

D V
OFERTË SPECIALE // Domain + Hosting + Uebfaqe për vetëm 400 Euro në vit!
Ofertë Speciale:
Domain + Hosting + Uebfaqe = 400euro!