Agjencia Zhurnal.mk.

Kryeqyteti i Kazakistanit do të quhet sërish Astana

Presidenti i Kazakistanit, Kassym-Jomart Tokayev, ka rënë dakord të rivendosë emrin e mëparshëm të kryeqytetit të vendit vetëm tre vjet pasi ai e riemëroi atë për nder të paraardhësit të tij, tha të martën zëdhënësi i tij.

Sipas mediave të huaja, një nga lëvizjet e para të Tokayevit pas marrjes së detyrës në vitin 2019, pasi presidenti Nursultan Nazarbayev dha dorëheqjen, ishte thirrja që kryeqyteti i Kazakistanit, Astana, të quhej Nur-Sulltan.

Nazarbayev, i cili udhëhoqi vendin për tre dekada nën Bashkimin Sovjetik dhe pasi fitoi pavarësinë në 1991, e zhvendosi kryeqytetin nga Almaty në Astana në vitin 1997.

Lëvizja u vu gjerësisht në pikëpyetje për shkak të izolimit relativ të qytetit në stepat veriore dhe dimrave famëkeq të ftohtë në të cilat temperaturat bien deri në 51 gradë Celsius nën zero (minus-60 F).

Related posts

Biden nënshkruan paketën e ndihmës për Ukrainën dhe Izraelin

Xh M

Dramë në Londër, kuajt e arratisur rrëzojnë kalorësit dhe shkaktojnë kaos – lëndohen 4 persona

Xh M

OKB: Situata në Haiti është katastrofike, po vijon të përkeqësohet

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky