Agjencia Zhurnal.mk.

Kryeministrja e Suedisë: Siguria e vendit plotësohet nga anëtarësimi në NATO

Nevojat e sigurisë së Suedisë më së mirë plotësohen nga anëtarësimi në NATO, ka thënë kryeministrja, Magdalena Andersson të dielën, pasi partia e saj pas shumë dekadave u pajtua për t’u bashkuar me aleancën e udhëhequr nga SHBA-ja pas pushtimit rus të Ukrainës.

 

“Gjëja më e mirë për sigurinë e Suedisë dhe popullit suedez është anëtarësimi në NATO”, tha Andersson në një konferencë shtypi, shkruan Reuters të dielën.

“Ne besojmë se Suedia ka nevojë për garancitë formale të sigurisë që vijnë nga anëtarësimi në NATO”, ka thënë ajo.

Related posts

Polonia do të ndërtojë mur në kufi me Bjellorusinë

D V

Gjashtë raste të reja me koronavirus në Kosovë

D V

Deri më tani Polonia ka pranuar 100 000 refugjatë ukrainas

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More