Agjencia Zhurnal.mk.

Kryeministri rus: Ekonomia e vendit është kthyer në rrugën e rritjes

Ekonomia ruse i rezistoi sanksioneve perëndimore në vitin 2022 dhe tani është kthyer në rrugën e rritjes, tha sot kryeministri rus Mikhail Mishustin.

“Viti i kaluar ishte një periudhë e vështirë përshtatjeje,” i tha Mishustin Dumës së Shtetit (dhoma e ulët). “Le të jemi realistë, presioni nga jashtë nuk ka gjasa të zbutet. Megjithatë, ne presim që nga viti 2024 periudha e përshtatjes të përfundojë dhe Rusia të kthehet në rrugën e rritjes ekonomike afatgjatë”, theksoi ai.

Duke vënë në dukje se organizatat ndërkombëtare parashikojnë një rimëkëmbje dinamike të ekonomisë ruse në vitin 2023, kryeministri Mishustin iu referua disa prej prioriteteve të qeverisë, si përmirësimi i mirëqenies së qytetarëve, forcimi i pavarësisë ekonomike dhe teknologjike të vendit, zhvillimi i infrastrukturës me theks në sektorin e transportit, duke ndërtuar lidhje më të forta me vendet mike dhe duke kërkuar partnerë të rinj.

Related posts

Junçaj: Nik Gjeloshaj është shembull i menaxhimit të shkëlqyer të Vetqeverisjes lokale

Xh M

Dridhet toka në Bosnjë dhe Hercegovinë

Xh M

Një fshat spanjoll theu një rekord të pazakontë, votoi në më pak se 30 sekonda

Xh M