Agjencia Zhurnal.mk.

Kryeministri polak: Rrjedhjet e gazsjellësit janë akt sabotazhi

Gazsjellësi, i cili lidhë Rusinë me Gjermaninë përmes Detit Baltik, është dëmtuar nga më së paku dy rrjedhje, një ditë pas rrjedhjes së ngjashme të gazsjellësit simotër.

 

Prandaj, asnjëri nga të dy është në funksion.

Kryeministri polak, Mateusz Moraëiecki tha se këto rrjedhje se janë vepër sabotazhi.

“Sot u ballafaquam me një akt sabotazhi, nuk i dimë të gjitha detajet se çfarë ka ndodhur, por mund të shohim qartë se është akt sabotazhi, që lidhet me hapin tjetër të ardhshëm të situatës në Ukrainë”, tha Morawiecki në hapjen e gazsjellësit Baltik midis Norvegjisë dhe Polonisë.

Mirëpo, më herët Kremlin tha se ky dëmtim i gazsjellësit ishte ‘i papritur’.

Related posts

Masa të gjithëanëshme për përkrahjen e mëkëmbjes ekonomike në gjysmën e dytë të vitit

Z.H

Trupat ruse janë larguar plotësisht nga veriu i Ukrainës, thotë Inteligjenca britanike

D V

NATO, SHBA dhe Gjermania i dënuan referendumet e planifikuara në katër rajone ukrainase

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More