Agjencia Zhurnal.mk.

Kryeministri malajzian vlerëson bashkëpunimin me vendin e madh aziatik

Në një intervistë për gazetën Financial Times , kryeminstri i Malajzisë Anwar Ibrahim , duke folur për marëdhëniet me Kinën dhe se ai nuk ka zgjedhur rrugën e konfliktit me vendin e madh aziatik : Pse duhet të jem i lidhur me interesin e dikujt? Nuk e pranoj këtë paragjykim të fortë kundër Kinës, këtë fobi ndaj Kinës,” tha ai në një intervistë për FT-në në Penang, vendin e lindjes së tij në Malajzinë Veriore.

Sipas raportit, Anwar-i u shpreh se ai i tha zëvendëspresidentes së ShBA-së Kamala Harris: “Ne jemi një vend i vogël që luftojmë për të mbijetuar në një botë komplekse… Unë dua të përqendrohem në atë që është më e mirë për ne,” vuri në dukje ai.

Anwar-i e mori detyrën si kryeministër i Malajzisë në nëntor 2022. Duke e quajtur Kinën një fqinje të rëndësishme, Anwar-i ka thënë se qeveria e tij do t’u japë përparësi forcimit të marrëdhënieve me Kinën në tregti, investime dhe kulturë.

Kryeministri malajzian theksoi se roli i Kinës është vendimtar në përfitimet ekonomike për popullin e Malajzisë.

Related posts

Plenkoviq kandidat për kryetar të Komisionit Evropian

Xh M

Aeroporti i ndërtuar nga Kina në Nepal nxit shqetësime mbi kurthin e borxhit

Xh M

Frika nga një fatkeqësi bërthamore në Zaporozhye: A është Europa gati për një skenar të tillë?

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky