Agjencia Zhurnal.mk.

Kryeministri japonez fajëson policinë për vdekjen e ish-udhëheqësit Shinzo Abe

Kryeministri japonez Fumio Kishida fajësoi të enjten mbrojtjen joadekuate të policisë për vdekjen e ish-udhëheqësit Shinzo Abe, i cili u qëllua teksa mbante po mbante një fjalim.

Zyrtarët në Komisionin Kombëtar të Sigurisë Publike dhe Agjencinë Kombëtare të Policisë po hetojnë se çfarë shkoi keq dhe do të marrin masa, tha Kishida.

“I bëj thirrje që të rregullojnë atë që duhet rregulluar, duke studiuar edhe shembuj në vende të tjera”, tha ai.

Kishida gjithashtu njoftoi planet për të mbajtur një funeral shtetëror për Abe më vonë këtë vit, duke vënë në dukje kontributet e tij në vend dhe në rritjen e aleancës së sigurisë së Japonisë me Shtetet e Bashkuara.

Një ceremoni më e vogël funerali u mbajt në një tempull në Tokio të martën për Abe, pikëpamjet nacionaliste të të cilit nxitën politikat konservatore të partisë qeverisëse.

Një i dyshuar u arrestua menjëherë pasi Abe u qëllua të premten dhe po mbahet për t’u marrë në pyetje. Policia dhe raportet e medias thonë se ai u tha hetuesve se një lidhje e përfolur midis Abe dhe një grupi fetar që i dyshuari e urrente ishte arsyeja që ai vrau ish-kryeministrin.

I dyshuari, 41-vjeçari Tetsuya Yamagami, shërbeu për një kohë të shkurtër në marinën japoneze. Ai thuhet se ishte i mërzitur sepse nëna e tij bëri donacione të mëdha për Kishën e Unifikimit që falimentoi familjen.

Vrasja e Abe ka hedhur dritë mbi lidhjet midis Partisë Liberale Demokratike në pushtet dhe Kishës së Unifikimit, e cila është e njohur për besimet e saj konservatore dhe antikomuniste dhe dasmat e saj masive.

Dega japoneze e kishës me bazë në Korenë e Jugut konfirmoi të hënën se nëna e Yamagami ishte anëtare dhe se Abe nuk ishte. Abe është shfaqur në mesazhe video për grupet e lidhura me kishën, transmeton Klankosova.tv.

Abe, një nga politikanët më me ndikim të Japonisë, u vra të premten e kaluar në Japoninë perëndimore, duke tronditur një komb.

Related posts

Refugjatët romë po përballen me diskriminim në Moldavi

Xh M

Blinkeni e dënoi sulmin rus me raketa ndaj portit në Odesë

Xh M

Koreja e Veriut shfaq shumëllojshmërinë e raketave

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More