Agjencia Zhurnal.mk.

Kryeministri bullgar: Nevojitet dialog më efikas për zgjidhjen e çështjeve bilaterale

Shkup, 6 korrik – Kryeministri tek i Bullgarisë, Stefan Janev sot në takim në Sofje me ambasadorin slloven në Bullgari Anzhej Frangesh, e konfirmoi mbështetjen parimore bullgare për perspektivën evropiane të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, duke e theksuar nevojën nga dialogu më efikas dhe vullneti real për zgjidhjen e çështjeve midis Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë.

 

Siç njoftoi korrespodenti i MIA-s nga Sofja, theksi u vendos ndaj kërkesës që të përmbushen angazhimet në marrëveshjen bilaterale.

Siç kumtoi pres shërbimi qeveritar bullgar, është theksuar edhe se partnerët evropianë të Bullgarisë e marrin anën, duke e toleruar Maqedoninë e Veriut dhe duke e akuzuar Bullgarinë, siç theksohet, pa arsye reale dhe baza të argumentuara.

Janev dhe Frangesh gjithashtu biseduan për fillimin e presidencës sllovene me BE-në, duke theksuar se BE-ja duhet të jetë Union me shpresë dhe i sigurt i aftë për të siguruar stabilitet në fqinjësinë e saj.

Në atë kontekst është theksuar roli kyç I bashkëpunimit transatlantik dhe perspektivat për zhvillim të shteteve të Ballkanit Perëndimor.

Related posts

Shilegov: Në çdo komunë investojmë njejtë

D V

Komanda e Operacioneve e shënoi Ditën e Njësitit

D V

Editorial/ Qeveria çdo muaj nxjerë nga një datë për fillim të negociatave, taktizim që mund të kushtojë shtrenjtë!

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More