Agjencia Zhurnal.mk.

Kryeministri beson se Aleanca ka kapacitet për të qenë pjesë e koalicionit evropian

Shkup, 20 nëntor – Kryetari i Qeverisë, Dimitar Kovaçevski beson se Aleanca për Shqiptarët ka kapacitet për të qenë pjesë e koalicionit evropian.

“Nuk bëhet fjalë për bindje, por kur krijohen koalicione është thelbësore të ndajmë vlera të përbashkëta, të cilat i referohen mbi të gjitha vizionit të një shoqërie moderne dhe të një shteti modern me prosperitet ekonomik, drejtësi sociale dhe demokraci në nivelin më të lartë. liria e mediave, shteti i së drejtës është shumë më i avancuar se sot dhe mbi këto themele do të ndërtohen koalicione, tha kryeministri i pyetur nëse do ta bindte partinë e Arben Taravarit që t’i bashkohet koalicionit qeveritar.

Kovaçevski theksoi se ASH ka kapacitet për të diskutuar tema të tilla dhe beson se mbi këtë bazë mund të diskutohet për koalicionet e ardhshme dhe paraqitjet në zgjedhje.

Kryeministri shtoi se kanë një marrëveshje të qartë koalicioni me BDI-në dhe ndajnë të njëjtat vlera sa i përket anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Related posts

 I dyshuari kryesor për vrasjen e Vanja Gjorçevskës është kapur në Türkiye, procedura për ekstradim ka filluar

Xh M

Spavoski konfirmon: Lupço Palevski është arrestuar në Turqi, ekzekutori i Vanjës u kap nga policia turke në Balikesir

Xh M

Pasiguri e panik pas vrasjes së 14-vjeçares në Shkup

Xh M