Agjencia Zhurnal.mk.

Kremlini thotë se Konventa e Gjenevës nuk zbatohet për të burgosurit amerikanë

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha se Konventa e Gjenevës, statuti që përcakton se si trajtohen ushtarët dhe civilët në kohë lufte nuk zbatohet për dy shtetas të ndaluar të SHBA.

Dy vullnetarë amerikanë që luftojnë për Ukrainën, Alexander John-Robert Drueke, 39, nga Tuscaloosa, Alabama, dhe Andy Tai Ngoc Huynh, 27, nga Hartselle, Alabama u arrestuan nga separatistët e mbështetur nga Rusia në Donetsk pasi u kapën së fundi, transmeton rtv21.tv.

Peskov, gjatë një telefonate të rregullt me ​​gazetarët të martën, tha se Konventa e Gjenevës nuk zbatohet për dy shtetasit e SHBA. Peskov tha se dënimi me vdekje nuk mund të përjashtohet, por ky është një vendim i një gjykate.

Related posts

Sekretarja e Jashtme britanike: Përpjekjet për të ‘qetësuar’ Putinin janë të rrezikshme

D V

Stoltenberg: NATO do të ndihmojë Ukrainën për aq kohë sa duhet

Xh M

Viti 2022 – Viti i Tigrit sipas kalendarit hënor kinez

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More