Agjencia Zhurnal.mk.

KQZ shpalli rezultatet preliminare të balotazhit: LDK fiton Prishtinën, PDK Prizrenin, LVV Gjilanin e AAK Gjakovën

Kryesuesi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Kreshnik Radoniqi, ka shpallur rezultatet preliminare të raundit të dytë të zgjedhjeve për kryetar të komunave.

 

Më këtë raund të zgjedhjeve LVV, ka fituar në pesë komuna, aq sa kanë fituar edhe PDK eLDK, derisa AAK ka fituar në tri komuna.

Në disa komuna rezultati është i ngushtë dhe votat e diasporës dhe ato me kusht mund të ndryshojnë rezultatin.

Në Prishtinë ka fituar Përparim Rama me 40.659 vota ose 51.07 për qind.

Në Prizren ka fituar Shaqir Totaj i PDK-së me 27.017 vota ose 51.01 për qind.

Në Gjilan ka fituar Alban Hyseni i VV-së me 21.374 vota ose 51.03 për qind.

Komunën e Gjakovës e ka fituar Ardian Gjini i AAK-së me 20.254 vota ose 50.06 për qind të votave.

Në Podujevë ka fituar Shpejtim Bulliqi me 20.282 vota ose 51.84 për qind.

Në Gllogoc ka fituar Ramiz Lladrovci me 11.572 vota ose 54.14 për qind.

Në Dragash prin Shaban Shabani i PDK-së me 5.648 vota ose 50.21 për qind.

Istogun e ka fituar Ilir Ferati me 9.503 vota ose 56.20 për qind.

Në Kaçanik ka fituar Besim Ilazi i PDK-së me 7.184 vota ose 53.20 për qind.

Në Klinë ka fituar Zenun Elezaj i AAK-së me 7866 vota.

Në Fushë-Kosovë ka fituar Burim Berisha me 7864 vota ose 66.04 për qind.

Në Kamenicë ka fituar Kadri Rahimaj me 8040 vota ose 53.11 për qind.

Në Obiliq ka fituar Xhafer Gashi me 6414 vota ose 61.41 për qind.

Rahovecin e ka marrë Smajl Latifi i AAK-së me 11.445 vota ose 63.32 për qind.

Në Shtime ka fituar Qemajl Aliu i VV-së me 6920 ose 50.71 për qind të votave.

Në Viti ka fituar Sokol Haliti me 8.684 vota ose 51.48 për qind.

Vushtrrinë e ka fituar Ferit Idrizi i PDK-së me 13.181 vota ose 53.13 për qind.

Në Malishevë ka fituar Ekrem Kastrati me 10.394 vota ose 53.19 për qind.

Junikun e ka marrë Ruzhdi Shehu me 1.199 vota ose 50.61 për qind.

Në Mamushë ka fituar Abdulhadi Krasniqi me 1580 vota ose 63.38 për qind.

Dhe në Kllokot ka fituar Vladan Bogdanoviq me 1021 vota ose 55.13 për qind.

Ditëve në vijim pritet të numërohen votat me postë dhe ato me kusht.

Related posts

Komentohet dorëheqja e komandantit të FSK-së, supozohet se ka lidhje me ngjarjet në veri

D V

Vetura e vjedhur më 2020 në Holandë, ndalohet në Han të Elezit

Xh M

Qeveria e Kosovës miraton ndryshimin e Ligjit për Sigurim Shëndetësor

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More