Agjencia Zhurnal.mk.

KQZ shpall rezultatet përfundimtare për zgjedhjet në veri

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka shpallur rezultatet përfundimtare për zgjedhjet që janë mbajtur të dielën më 23 prill në katër komunat veriore, raporton Ekonomia Online.

Kryetari, i KQZ-së, Kreshnik Radoniqi, tha se në PZAP nuk ka pasur asnjë ankesë në ditën e zgjedhjeve.

Rezultatet janë si në vijim:

Leposaviq: Lulzim Hetemi (VV) – 100 vota ose 73.3 për qind; Albulena Behluli- Hetemi – 34 vota ose 25 për qind; Aleksandar Jabllanoviq – 2 vota ose 1.5 për qind.

Zubin Potok: Izmir Zeqiri (PDK) – 197 vota ose 52.2 për qind; Flatron Hasani (VV)- 180 vota ose 47.7 për qind

Zveçan: Ilir Peci (PDK) – 114 vota ose 59 për qind; Fetah Peci (VV)- 72 vota ose 37.3 për qind dhe Slagjana Pantoviq- 7 vota ose 3.6 për qind

Mitrovicë e Veriut: Erden Atiq (VV) – 553 vota ose 66.9 për qind, Taulant Kelmendi (PDK)- 193 vota ose 23.4 për qind dhe Betim Osmani – 80 vota ose 9.7 për qind.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve po ashtu ka bërë të ditur edhe numrin e asamblistëve për komunën e Leposaviqit dhe Zveçanit.

Numri i asamblistëve në komunën e Leposaviqit:

VV: 85 vota, 77,3 për qind- 15 ulëse

PDK: 21 vota, 19,1 për qind – 2 ulëse

Partia Kosovskih Srba: 4 vota, 3,6 për qind- 2 ulëse

Numri i asamblistëve në komunën e Zveçanit:

PDK: 98 vota, 60,1 për qind- 11 ulëse

VV: 65 vota, 39,9 për qind- 8 ulëse

Related posts

Dialogu Kosovë-Serbi, Stano: BE-ja bën përpjekje për gjetjen e një zgjidhjeje

D V

Hovenier takon komandantin e KFOR-it: Kemi përforcuar angazhimin e përbashkët për sigurinë në Kosovë

D V

Jeta pranë një porti në rezidencat premium, zbuloni risitë që sjell Vlora Marina

V.E.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy