Agjencia Zhurnal.mk.

Kovaçevski: Largimi i Hungarisë nga seanca nuk do të thotë votë kundër hapjes së negociatave të BE-së me Ukrainën

Shkup, 15 dhjetor – Kryeministri i RMV-së, Dimitar Kovaçevski thotë se vendimi për fillimin e negociatave të Ukrainës dhe Moldavisë me BE-në nuk është marrë pa konsensus, sepse largimi i Hungarisë nga seanca nuk do të thotë votë kundër, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Me këtë është e qartë, theksoi Kryeministri, se në BE ka marrëveshje për fillimin e negociatave me këto dy vende.

“Ekziston edhe një tezë tjetër se Ukraina kishte një mosmarrëveshje dypalëshe. Vendi nuk është në një mosmarrëveshje të tillë me Rusinë, por Moska ka sulmuar në mënyrë të pajustifikueshme Kievin dhe vendi nuk është anëtar i BE-së. Çdo paralele mes atij rasti dhe mosmarrëveshjeve të tjera dypalëshe të vendeve kandidate për anëtarësim është tragjike dhe e papërshtatshme.

Qëllimi i gjithë kësaj në rrjetet sociale është që të defokusohet nga fakti se bllokuesi i Maqedonisë në integrimet evropiane ka emër dhe mbiemër, e ajo është OBRM-PDUKM”, është përgjigjur Kovaçevski në pyetjen e gazetarëve.

Kovaçevski është i vendosur se nuk janë të mundshme ndryshime në kornizën e negociatave, duke thënë se disa duan të bëjnë paralele me Kosovën.

“Serbia e ka pranuar kapitullin 35, i cili quhet Kosovë dhe përfshin të gjitha çështjet që kanë të bëjnë me Kosovën. Për fat të mirë, ne nuk kemi lejuar një kapitull të veçantë për çështjet e fqinjëve në kuadrin tonë të negociatave. Në vendin tonë nuk ekziston një kapitull i tillë”, theksoi Kryeministri, duke e krahasuar me rrugën tonë të integrimit europian dhe pengesat që shfaqen.

Related posts

Ambasadorja ukrainase në Shkup: Agresioni rus në Ukrainë, sulm ndaj gjithë botës demokratike

Xh M

Mjekët kërkojnë rritje pagash e pacientët shërbime

Xh M

Dallimet në paga, rritet numri i punëtorëve me pagë minimale, Sektori IT kryeson me pagë më të lartë

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy