Agjencia Zhurnal.mk.

Kosovë/ KQZ certifikon 48 subjekte politike, 2 të tjera jo

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka filluar me procesin e certifikimit të subjekteve politike dhe kandidatëve të tyre për pjesëmarrje në zgjedhjet lokale të 17 tetorit.

 

Në listën e subjekteve politike që certifikohen nga KQZ-ja nuk janë akoma subjektet politike parlamentare dhe kjo pritet të ndodhë në mbledhjet e radhës.

Ky institucion mori vendim të enjten për certifikimin e 48 subjekteve politike, prej të cilave 18 parti politike, 1 koalicion, 17 inicitativa qytetare dhe 12 kandidatë të pavarur.

Numri i përgjithshëm i kandidatëve të certifikuar, që për faqësojnë këto subjekte politike është rreth 550 kandidatë, prej të cilëve rreth 30 kandidatë për zgjedhjet për Kryetarë të Komunave dhe më shumë se 500 kandidatë për pjesëmarrje në zgjedhjet për Kuvende Komunale, raporton Klankosova.tv.

Po ashtu, KQZ-ja mori vendim për moscertifikim të dy kandidatëve të pavarur për pjesëmarrje në zgjedhjet për Kuvende Komunale, pasi të njëjtit nuk janë në përputhje me nenin 29 të ligjit për zgjedhjet e përgjithshme. Sipas KQZ-së do të vazhdohet në mbledhjet e radhës me certifikimin e kandidatëve dhe subjekteve tjera politike.

Related posts

Voton Kurti: Kosova ka dëshmuar se është shtet demokratik

D V

​Kurti i thërret në takim në Qeveri kryetarët e komunave

D V

Grabitje e armatosur në një barnatore në Prishtinë, hajni arrin të marrë 400 euro

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More