Agjencia Zhurnal.mk.

Kosova regjistron 585 raste të reja me koronavirus

Ministria e Shëndetësisë në Kosovë, ka njoftuar se të premten, më 14 janar, janë regjistruar 585 raste të reja me koronavirus, pas testimit të 6.589 mostrave.

 

Shkalla e pozitivitetit nga mostrat e marra është 8.87 për qind.

Në 24 orët e fundit nuk janë regjistruar viktima.

Autoritetet shëndetësore kanë njoftuar edhe se 57 persona janë shëruar derisa 3.339 persona janë ende aktivë në koronavirus.

Prej shpërthimit të pandemisë në mars të vitit 2020, autoritetet kosovare kanë regjistruar mbi 163.000 raste të infektimit.

Prej tyre 2.994 persona kanë vdekur.

Kosova ka nisur fushatën e vaksinimit kundër koronavirusit në mars të vitit të kaluar.

Prej atëherë janë dhënë mbi 1.7 milion doza të vaksinës.

Qytetarët në Kosovë mund të marrin vaksina të kompanive: Pfizer/BioNTech dhe AstraZeneca.

Doza përforcuese e vaksinës mund të merret pas tre muajve të marrjes së dozës së dytë.

Related posts

MPB: Asnjë nga refugjatët afganë nuk ka rezultuar pozitivë në COVID-19

D V

Përfundon takimi në Bruksel, Kosova njofton BE-në për ecurinë e zbatimit të marrëveshjeve

D V

Kontrabandë me mallra, policia konfiskon sasi të madhe të produkteve nga Serbia në Muçibabë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More