Agjencia Zhurnal.mk.

Kosova regjistron 33 raste të reja me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë njoftoi më 29 dhjetor se në Kosovë janë regjistruar 33 raste të reja me koronavirus.

 

Rastet e reja dolën pas testimit të 3,058 mostrave.

Sipas njoftimit, edhe 12 pacientë janë shëruar, ndërkaq raste aktive janë 371.

Në 24 orët paraprake, autoritetet shëndetësore kanë administruar 3,047 doza të vaksinës kundër koronavirusit.

Deri më tani, në Kosovë, të vaksinuar me dy doza të vaksinës janë 781,351 persona.

Në Kosovë të drejtë vaksinimi kanë të gjithë personat mbi 12 vjeç. Ndërkaq, personat mbi 18 vjeç, që kanë marrë dozën e dytë para tre muajsh, mund ta marrin edhe dozën përforcuese.

Në vend jepen dy lloje të vaksinave, ajo e AstraZenecas dhe e Pfizerit.

Related posts

Universiteti i Prishtinës përfshin mësimin e gjuhës serbe në një program të ri

D V

Miratohet kërkesa e kryeauditores për ulje të pagës

D V

Shefi i misionit të ENEMO-s flet për zgjedhjet e 17 tetorit, thotë se vendosja e kamerave në vendnumërime rrit transparencën

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More